Choď na obsah Choď na menu
 


Dravci

1. 4. 2012

     Pred týždňom som tento rok prvý krát pustil holuby k voľnému  preletu. Páril som ich 8.3.2012. Po nasadnutí na vajíčka a ich ukľudnení, už vzájomnom rešpektovaní, holuby i holubice počas celého dňa celkom pekne   lietali  v blízkosti a niekedy i ďalej od holubníka.

     Včera večer už však jeden dvojročiak chýbal. Videl som doletovať holuby v malých skupinkách i po jednom, ale nevenoval som tomu však väčšiu pozornosť. Ani dnes nepriletel, takže je to jasné.

    Píšem to však preto, lebo sa mi toto prihodí takmer každú jar a vždy je to holub z línie mojej Rakety ( za 7 rokov umiestnila 64 pretekov a nalietala v cenách 21 758 km, 4x bola na CV). Takto som prišiel o jej 4 bratov. Zvlášť ľúto mi je za 4402kou, ktorý bol schopný umiestniť v sezóne i 13 pretekov, z nich väčšinu v úplnej špici OZ. Ďalší brat Jasný - 1935ka ( 1. Štand. H RS, 5. Šport E SR, ....)je už teraz v chove, mi pred 2 rokmi z prvého rozletu z 25 km prišiel domov na tretí deň roztrhaný, vychudnutý, ale aspoň prišiel. Po vyzdravení som ho ešte skúšal nasaddzovať, ale letel už len na chvoste, na preteky už bol nepoužiteľný. Minulý rok jeho dvojročný syn 550ka vyhral Štandard RS a bol jeden z mojich najlepších holubov sezóny 2011 Ďalší trojročný brat skončil v pazúroch ráno posledný piatok pred nasadením na prvý pretek sezóny. Raketu mi zobral dravec v auguste 2010 doma pred mojími očami. Vtedy mala znesené jedno vajíčko a z druhým si vyletela pozrieť okolie, žiaľ už posledný krát. Chýbajúci dvojročiak bol vychovaný z tohto posledného vajíčka a dostal meno Raket.. Jeho otec Mladý nosáľ, bol v 2011 2. najvýkonnejší H OZ a reprezentoval OZ na CV v kat Šport D. Okrem iného ulietal už 4x 1.cenu. (viac v rubrike Pretekári 07-01201-344).

    Niektoré línie holubov v prítomnosti dravca zpanikária, oddelia sa od kŕdľa a to je väčšinou ich koniec. Na Olympiáde PH v Prahe 1983 som sa zoznámil s výborným chovateľom Jiřím Štípkom z Českých Budejovíc, ktorý tam vystavoval dvoch bratov - diaľkárov, obaja mali naletených po viac ako 20 tisíc km. Ja som vtedy mal môjho holuba 18003ku - mám ho v logu web stránky, ktorý mal v tom čase na svojom konte už 25 tisíc km a ktorému som chcel získať holubičku z línie práve  takýchto holubov. Aj po osobnej návšteve v ČB som zakúpil od priteľa Štípka cca 8 ks, medzi ktorými boli i dve dcéry jeho vystavovaného mk H s č. 410. Jeho brat  bol tiež mk s bielym chvostom a červeným fľakom na chrbte. Jednu z nich som napáril na 18003ku a ostatné som zakrížil na moje, alebo páril aj medzi sebou. Vyšli mi z toho pekné a aj výborné holuby. Obzvlášť jeden syn 18003ky - mk 20553 letel v skutočne vo veľkom štýle, bol vernou kópiou otca, avšak tiež ako 3 ročný skončil v pazúroch. Po 4 rokoch som však celú líniu juhočechov musel dať preč, lebo takmer všetkých potomkov mi postupne, pravidelne každý rok  vyberali dravci. Jednoducho niektoré línie holubov sa nehodia do daného regiónu, nevedia sa prispôsobiť novým podmienkam.  Čím skôr to chovateľ zistí, tým menej skamaní zažije.

   Aj napriek tomu, že bývam v centre mesta, najväčšie škody mi robia dravci. Vyberajú si tie najlepšie holuby ako hrozienka z koláča.

 

2344or.jpg

 

                                                           chýbajúci dvojročiak

 6.4.2012

   V tento deň som dal na stránku doplnok k predchádzajúcej stati o tom, ako som prišiel o ďalšieho pretekára, otca Raketa - Mladého nosáľa, môjho najlepšieho pretkára, ktorý ma svojom konte okrem iného aj 4 prvé ceny. Podrobnejšie v rubrike Pretekári 344ka.

   V to ráno som vypustil holuby a po vyčistení holubníka som videl, že holuby sú rozbité, lietujú v malých skupinkách, nekoordinovane, občas sa ku kŕdliku (spolu mám 28 holubov+28 holubíc, ktoré sedeli na práve vyliahnutých mláďatkách alebo na vajíčkach) pridal ďalší a ďalší. V tom vidím letieť holuba v letovej výške a za nim, najprv som myslel, že je to druhý holub, ktorý sa chce k nemu pripojiť, ale po chvíli som pochopil, že je to sokol - tmavší, ani chvost nemal zvlášť dlhší, veľmi rýchlo sa priližujúceho k holubovi. Ten ešte prvý útok lopingom odvrátil, ale po okamžitom druhom útoku už visel v dravcových nohách odletujúceho smerom na Bojnice. Tam majú sokoliari svoj klub. Hneď som vedel, že to bol môj holub. Ale ktorý? Asi po pol hodine už boli holuby dnu, v rýchlosti pozerám, ktorý chýba. Nevidel som spomínaného Mladého nosáľa. Akurát bol Veľký piatok, tak si hovorím, to teda budú radostné sviatky. Po obede asi o 13,00 som preložil vajíčka spod jeho holubice, jedno už bolo nakľuvané, pod druhý pár, aby som zachránil aspoň niečo. Potom som si sadol k počítaču a napísal ten spomínaný doplnok. Okolo 15,30 som zbadal doletieť na strechu nejakého holuba.  K mojej obrovskej radosti som uvidel Mladého nosáľa. Po prezretí mu chýbali asi 4 letky z druhého radu a inak nič. Radostné sviatky začali.

  7.4.2012, som chcel dočipovať posledných 6 holubov. Na moje prekvapenie som jedného mp ročiaka s číslom 777 na holubníku nenašiel.  4 mp holuby boli takmer rovnaké, Ten už mal mláďatká vyliahnuté, žiaľ už ich nevychová. Jedno z nich som chcel poslať do TS TRIX na Oravu. Takže radosť z návratu Mladého nosáľa strieda bolesť z ďalšej straty. Tento ročiak mal patriť tiež k posilám na pretekoch i v chove. Bol mimoriadne inteligentný, nebojácny, sebavedomý. V zime pri kŕmení, bol prvý, ktorý vyletel na ruku z ponúkaným krmivom.  Rodokmeňovo bol vari najlepší z mojich holubov. V ribrike Páry 2012 ho možno tiež vidieť.

 

777or.jpg

 

  Neviem ako to tento rok bude ďajej. Vo štvrtok večer na zasadnutí výboru OZ sme si vlastne uvedomili, že o 2 týždne máme prvý spoločný rozlet. Z vedľajšej uličky Mariánovi Horniakovi som oznamoval informácie z výboru. Zmienil som sa aj o chýbajúcich už dvoch holubov, ten mi však povedal, že on vypustil v týždni holuby a hneď boli pri nich 4 dravci, vraj sa s holubami akoby hrali. Večer mu však 2 chýbali. Bojím sa holuby púšťať, lebo sokol je dravec, ktorý si z kŕdľa vyberie holuba ktorého len chce.