Choď na obsah Choď na menu
 


1. Ja a holuby

10. 1. 2012

       aktualizované jan. 2019

Už ako 5 ročný som dostal od strýka pár mladých izabelákov (plavých) a od toho času chovám poštové holuby až doteraz. 13 ročný som vstúpil medzi CHPH.  Pretekať som začal ako 19 ročný v roku 1967 s holubmi od miestnych chovateľov. V rokoch 1968 až 1970 som si kúpil prvé holuby (asi 25 mláďat) od p. Svrčinu zo Strážnice, ktorý v tom čase na Hodonínsku výborne lietal s holubami línie Fábry ( od J. Hanáka), Huyskens van Riel, Mayer a Schmidt všetky trate.
Zakrížením na moje holuby som získal rad vynikajúcich závodníkov, s ktorými som vylietal v roku 1974 majstra OZ Banská Bystrica ( cca 400 chovateľov). Z týchto holubov som vychoval aj mk H 76-S1-18003 , ktorý v kategórii výkon za život s 30 964,05 km (71 umiestnení) sa v roku 1988 na CV v Olomouci stal majstrom ČSSR. Uvedený holub spolu so svojím synovcom 78-S1-52 mp, ktorý nalietal 18 622 km a bol tiež veľmi rýchly, sa stali základom mojich mnohých holubov, ktoré sa im vonkajším vzhľadom a správaním veľmi podobali, vďaka vkrevňovaniu, následnému kríženiu a tvrdému výberu tak, ako to praktikoval aj p. Kolařík a iní známi chovatelia.
Pretekám prirodzenou metódou s jedným mláďatkom v hniezde, čast holubníka len na vajíčkach. Ak chovateľ chce patriť medzi úspešných, musí dosahovať úspešnosť nasadenie/umiestnenie v roku  min. 50%. Na zimu nechávam v holubníku maximálne 56 kusov a od roku 2004 už aj v chovnej voliére ešte 6 párov.
Chov som pravidelne osviežoval novými holubami – Jiří Štíepk – vytrvalé diaľkové holuby, Ladislav Potůček – Janssen, Gabriel Raška – Janssn, V. D. Berg, Ing.František Gaško – Fábry, Espt, Janssen, Meulemans (línia Klinkhammer), Ing. Jaroslav Kotlán – Stichelbaut, Fábry, Espt cez R. Vereckého, p. Kolaříka a Ing. Březinu ako aj výmenou s chovateľmi z OZ – A+V Sobota, p. Miklánek, Petriska – línie Hartox, De Smet, Matthijs, Delbár, Stichelbaut, Schellens, Venus, Veenstra,....

Z Kasselu som posilnil holubník 2 kusmi od holandského úspešného chovateľa Gilberta Heijnena. Postupne so získal  rodičov víťaznej holubičky finálového preteku v MTS Nitre 2010, obaja sú  čisté  Kees Bosua holuby z línie PORKY a MISS MARBELLA  osviežené Verstraete Unom.  Občas sa z nich niečo ukázalo, ale nebolo to to pravé orechové.

Posledné posily sú z Koopmanských holubov línie Mr. Blue, ktoré sa po dlhšom čase ukazujú ako ozaj posila.  

 Každý rok by som rád vychoval aspoň jedno ESO holuba v akejkoľvek kategórii.  Vždy som sa však snažil chovať holuby pohľadné a vysoko výkonné. Ale olympijský víťaz z Dortmundu 09 i bronzová olympionička z Poznane11 v kat. Štandard ma trochu posúvajú chovať aj niekoľko holubov takýchto. Obaja medailoví olympionici však pochádzajú z mojich najúspešnejších holubov v športových kategóriách. No a teraz, na konci januára 2019 ma ide reprezentovať mp holubica 205ka na Olympiádu  v Poznani opäť v kat. Štandard.
 
Všetkým chovateľom PH prajem dobrú pohodu, kamarátske vzťahy, zdravie a trochu šťastia  do blížiacej sezóny.

                                                                                Mý