Choď na obsah Choď na menu
 


3. Kŕmenie

10. 1. 2012

aktualizované febr. 2019

Po návrate zo závodu majú holuby k dispozícii žihľavový čaj s medom alebo hroznovým cukrom + elektrolyt, ľahké krmivo, dostatok gritu, mláďatká na polovicu mnou nakŕmené. V dvojtýždňových intervaloch v nedeľu a pondelok potláčam trichomonádu.a choroby dýchacích ciest.Všetko cez krmivo. Zo začiatku týždňa holuby dostávajú diétnejšie krmivo (50 % jačmeň + pšenica, zvyšok diéta , v strede týždňa pridám závodnú zmes, ku koncu viac kukurice a v deň nasadenia semená. V utorok obohatím krmivo zeleninovou zmesou(cibuľa, cesnak,...) s olejom a  pivovarskými kvasnicami. Do napájačiek dávam odstátu vodu, pri veľkých teplotách s elektrolytom.  Mušľový i antukový grit holuby dostávajú v pretekovej sezóne do štvrtku. Robím si aj svoj grit - ostrý piesok, červenica zem, stará omietka, trocha soli, vitaplastin, rozdrvený aníz. Z navlhčenej hmoty urobím bochníky a po vysušení podávam.

Kŕmnu zmes som si zvykol pripravovať sám a jej zloženie vždy závisí  od aktuálneho stavu na holubníku. V  prirodzenej metóde sa jej zloženie  vlastne neustále mení. Inak musím kŕmiť pri sedení na vajíčkach a inak pri mláďatkách. Je to mimoriadne náročné hlavne preto, že všetky holuby nemajú rovnaký stav na hniezdach. Vlastne to ani nesmie byť, lebo človek potrebuje na každý týždeň pripravovať svojich pretekárov tak, aby bolo možné pre každý víkend vybrať aspoň základ družstva, ktorý je v optimálnej forme. Často na dvojzávod, do rôzneho počasia a v prirodzenej metóde udržať formu holubníka na vysokej úrovni a pri rôznom stave hniezda je vlastne to holubárske umenie, bez ktorého chovateľ len ťažko siahne na pravidelne špičkové výsledky vo viacerých pretekoch v roku.  Teraz som už na dôchodku a som rád, že som vychoval novú olympioničku Poznaň 2019 - nemusí byť ani zlatá. V športových kategóriách je to už mimoriadne náročné, pre mňa je to asi priechodnejšie v kat. Štandard.

Touto cestou doporučujem mladým chovateľom, ktorí chcú byť aj úspešní, aby sa naučili za rok či dva všetko podstatné okolo starostlivosti o holuby  možno aj pomocou prirodzenej metódy a potom vrele odporúčam vdovský spôsob pretekania ( napr. totálne vdovstvo), ktorý má viac predností pri získavaní lepších výsledkov.