Choď na obsah Choď na menu
 


2. Môj chov

10. 1. 2012

aktualizované   jan.. 2019

V murovanom holubníku nad kotolňou mám 2 oddelenia s búdnikmi pre 28 párov a 1 oddelenie pre 40 mláďat. Búdniky 50x50x50 cm s policou v strede, na zimu riešené ako sedačky, sú najväčšou motiváciou cez preteky. Holubník je orientovaný na JZ s dobrým vetraním, suchý, s betónovou podlahou, čistený 2 x denne,. Celkové rozmery 5,5 x 2 x 2,5 m.

Lepšie výsledky dosahujem s holubmi ako s holubicami. Pri raňajšom i večernom čistení lietajú prakticky len holuby,  holubice púšťam na prelet okolo obeda, keď samčeky sedia na hniezdach. Ročiakov mávam pravidelne okolo 30% - musia obletieť takmer všetky preteky do 500 km. Niektoré sú schopné naletieť aj 10 cien. Boli už aj s 12 cenami. Dvojročné a staršie holuby nasadzujem na všetky preteky podľa toho, či majú dispozície na stredné alebo dlhé trate.

Som presvedčený, že holub, ktorému to ide, musí byť v koši každý týždeň. Ak zbytočne zostane doma, tratí formu, začne skôr periť – ľahko sa stratí. Mám rád holuby pokojné, inteligentné, pri ktorých si človek oddýchne. Som presvedčený, že holuby sa musia prispôsobiť chovateľovi a nie naopak. Je to určite ľahšia cesta

Cez pretekovú sezónu zostáva na holubníku len asi 6 holubíc, pod ktoré podkladám vajíčka a mláďatká. Každú nedeľu je holubník vlastne bez holubov. Ak niektoré holuby či holubice zostávajú doma, tak idú do prenosky a sú púšťané do holubníka až po prílete holubov zo závodu..

Pre seba odchovávam 25 mláďat z prvej, 10 z druhej liahne plus 5 z tretej liahne ako železnú zásobu. Musím dávať veľký pozor na to, aby som zbytočne nepreplnil holubník na začiatku sezóny. Všetky musia ísť do koša. Pred pretekmi ich asi 4 x vyveziem od 20 do 50 km a potom absolvujú celý pretekový plán OZ. Straty nebývali veľké, ale v posledných troch rokoch mi robila problémy choroba mláďat, takže i výsledky boli slabšie. Príprava býva ako pri starých holuboch. V posledných rokoch mi robí problémy choroba mladých, ktorú už vari tento rok porazím aj novou vakcínou.

Mám rád holuby, ktoré dokážu špičkovo lietať 4 – 5 rokov. Pri dobrom zdravotnom stave vydrží forma takmer celú sezónu. Ako ju poznať: pevný trus, bohaté a ligotavé operenie, biele nánosky, pružný sval, holub často kontroluje a upravuje svoje hniezdo, na hniezde zdravé mláďa, mastný fliačik na predposlednej letke asi 50 mm od konca, chuť do lietania, časté striedanie partnera, nebojácnosť, sedí vedľa holubice na hniezde aj cez noc, …

Do roku 1992, kedy som sa presťahoval do novopostaveného rodinného domu, samozrejme s holubníkom, som 18 rokov dochádzal na 6 km vzdialený holubník, kde boli dobré výsledky dosahované s oveľa väčšími obeťami (čas, rodinný život) ako teraz. Pre dosiahnutie dobrých výsledkov je najlepšie mať holubník čo najbližšie.

Myslím si, že na úspechoch chovu sa  podieľajú: pôvod holubov, chovateľ a holubník.. Samozrejme, chovateľ musí robiť čo najmenej chýb. Často sa spomína, že darmo dostaneš stradivárky, ak nepoznáš noty, nič dobrého na nich nezahráš. To na 100% platí aj pre holuby.

V posledných rokoch sa mi viac darí aj v kategórii Štandard. Vždy som mal rád holuby  dobré i  pekné. Postupnou selekciou som si vytvoril líniu snáď už môžem povedať štandardnejších holubov, ktoré sú schopné dosahovať okrem špičkových cien v pretekoch aj pekne umiestnenia na výstavách. Už na štyroch olympiádach som vystavoval v tejto kategórii svoje holuby. V Oostende 2007 som vystavoval prvú holubičku. Mimoriadne úspešná bola Olympijáda  v Dortmunde, kde som získal  zlatú medailu s holubom "MODRÝ ŠPIC"  a dva roky nato získala bronzovú olympijskú medailu holubička "JASNÁ " v poľskej Poznani. No a teraz na Olympiáde opäť v Poznani 2019 v kat. Štandard HA 16-01201-205 mp holubica "FILKA" obsadila pekné 16. miesto (tretia zo Slovenska).

Viac informácíí o najlepších mojich holuboch nájdete v rubrikách: Úspešné holuby, Aktuality,....