Choď na obsah Choď na menu
 


4. Veterinárna starostlivosť

12. 1. 2012

aktualizované febr. 2019

Sezónu začínam už v decembri preliečením trichomonád počas 5 dní. Kokcidiózu neliečim,potláčam ju celý rok pravidelným každodenným čistením a vytváraním kyslého prostredia v tráviacom trakte jablčným octom (vyrábam si ho sám) – 0,5dl na 5 litrov vody ( v hlavnej sezóne 1 i 2 dni v týždni). Salmonelu a tiež E coli ako aj dýchacie cesty zvyknem preliečiť Enrogalom.  Následne holuby odčervím,  aj tento rok použijem Helmigal, no a na záver som zvykol očkovať proti paramyxomiróze - Pharmavackom. No tento rok použijem nový prípravok Columbi RP v kombinácii s Galmektinom proti vnútorným i vonkajším parazitom. Mláďatá očkujem hneď po vyletení z hniezda s opakovaním pri vyletovaní 2. liahne. Po prvej znáške vajíčok týždennou jačmennou kúrou a opätovným preliečením trichomonád sú holuby pripravené na odchov i prvé preteky.

Počas sezóny je veľmi nebezpečný zápal dýchacích ciest, prskanie, slzavá oči, čierny nos – veľmi opatrne mu budem predchádzať aj známymi produktami  ako Doxygal, Bronchoxan, Orni špeciál, podávaním čajovín (žihľava, mäta, medovka,..)   Podobný spôsob použijem aj pred pretekovou sezónou mláďat.

V súčasnosti je na trhu veľké množstvo kvalitných liečiv, vitamínov, minerálnych látok, prírodných podporných preparátov, ktoré určite, ak sú správne podávané, zlepšujú dosahované výsledky v chove i pretekoch. Osobne sa snažím používať čo najmenej antibiotík a viac prírodných produktov. Pre začínajúcich a menej solventných chovateľov vyššie načrtnutý postup takmer postačí. Často platí, že menej je niekedy viac.